Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

هر آنچه که درباره ی حمل و نقل جاده ای باید بدانید

حمل و نقل زمینی یکی از روش های رایج و قدیمی حمل و نقل برای حمل محصولات و کالاها است. برای حمل کالا در فاصله های کوتاه جاده‌ای یا درون شهری، حمل و نقل زمینی بهترین انتخاب برای جابه‌جایی کالا است. علاوه بر این باعث کاهش هزینه‌های جابه‌جایی و ارسال کالا نیز می‌شود. این نوع حمل و نقل از سه راه و روش شهری، جاده ای و ریلی انجام می شود. در گذشته این نوع حمل و نقل با استفاده از حیوانات بارکشی مثل شتر، اسب و الاغ انجام می شده است. در حال حاضر این صنعت بوسیله ی خودرو، کامیون و قطار انجام می شود. برای حمل کالا در فاصله های کوتاه جاده‌ای یا درون‌شهری، حمل و نقل زمینی بهترین انتخاب برای جابه‌جایی کالا است. علاوه بر این باعث کاهش هزینه‌های جابه‌جایی و ارسال کالا نیز می‌شود. در این مقاله به طور خلاصه به آشنایی با حمل و نقل جاده ای می پردازیم.

حمل و نقل جاده ای

حمل و نقل جاده ای یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین راه های حمل و نقل است و به نوعی از جابه جایی گفته می شود که از طریق جاده و راه های بین شهری و کشوری انجام می شود. در حمل و نقل جاده ای بسته به نوع بار، حجم بار، وزن بار، ابعاد و…. وسیله ی حمل مناسب انتخاب شود و راننده مسیر مناسبی برای حمل کالا انتخاب میکند. حمل و نقل جاده ای به وسیله ی طیف وسیعی از ماشین آلات حمل و نقل از قبیل تریلی ترانزیت، تریلی کفی، تریلی لبه دار، انواع کامیون، انواع خاور، خاور مسقف، خاور ۹۱۱، خاور یخچالدار، انوع وانت بار و… انجام می شود.

 

مزایای استفاده از حمل و نقل جاده ای

 • نیاز به سرمایه گذاری کمتر:
 • جاده ها:

با توجه به اینکه هزینه ساخت و بهره برداری جاده ها توسط دولت ها پرداخت میشود و رانندگان تنها ملزم به پرداخت مبلغ ناچیزی به عنوان عوارض جاده ای هستند، هزینه ی زیادی به صاحبان بار تحمیل نمی شود.

 • بسته بندی:

در مقایسه با سایر روشهای حمل و نقل، فرایند بسته بندی در حمل و نقل جاده ای پیچیدگی کمتری دارد. کالاهایی که با حمل و نقل جاده ای حمل می شوند گاهی نیاز به بسته بندی ندارد یا نیاز به بسته بندی کمتری دارند و این امر موجب کاهش هزینه ها میگردد.در کل هزینه ی تمام شده ی حمل کالا به روش جاده ای بسیار مقرون به صرفه تر از سایر شیوه های حمل بار از جمله حمل دریایی و هوایی است، بنابراین حمل و نقل جاده ای نیاز به سرمایه گذاری کلان ندارد. 

 • خدمات درب به درب:

این مورد یکی از برترین مزایای حمل و نقل جاده ای است. در حمل و نقل جاده ای امکان بارگیری و تخلیه کالا درب انبار مبدا و مقصد وجود دارد و نیازی به هماهنگی و پرداخت هزینه مجدد جهت تخلیه بار تا درب انبار نیست.

 • امکان خدمت رسانی به تمام مناطق:

بهترین گزینه برای حمل کالا به مناطق روستایی، کوهستانی یا دور افتاده ی مرزی که امکان استفاده از سایر انواع حمل و نقل ها مانند ریلی و هوایی را ندارند، حمل و نقل جاده ای است زیرا تقریبا به دور افتاده ترین نقاط نیز راه زمینی وجود دارد.

 • عدم وجود شرایط خاص و پیچیده:

برای بسیاری از انواع حمل و نقل جاده ای محدودیت و شرایط خاص وجود دارد در حالیکه برای حمل و نقل جاده ای این کار به سهولت و بدون واسطه از طریق باربری ها انجام می شود.

 • مناسب برای مسیر های کوتاه:

حمل و نقل کالا به صورت جاده ای در مسافتهای کوتاه مقرون به صرفه و با سرعت بیشتری انجام میگیرد زیرا از مضرات ناشی از تاخیر ارسال جلوگیری میشود، همچنین کالاها به طور مستقیم از انبار مبدا به مقصد انتقال می یابند.

 • سرعت انتقال بالا:

در حمل و نقل جاده ای به دلیل ارتباط مستقیم صاحبان کالا با شرکت باربری و از طرفی ارتباط شرکت های بابری با رانندگان و انتخاب بهترین و کوتاه ترین مسیر، انتقال کالا و بارگیری سریع تر انجام میگیرد، بنابراین سرعت انتقال این روش حمل به نسبت روشهای ریلی و دریایی سرعت بیشتری دارد.

 

معایب استفاده از حمل و نقل جاده ای

 • تاثیر فصل:

در برخی فصل ها، شرایط نامناسب جوی بر حمل و نقل جاده ای تاثیر می گذارد. در فصل های سرد سال خرابیهای ناشی از یخبندان و جاری شدن سیل مانعی برای حمل و نقل در مسیرهایی است که از زیرساخت های مناسب برخوردار نیستند. حمل و نقل ریلی گزینه ی مناسبی در شرایط نامناسب جوی و جاده ای است.

 • حوادث و تصادفات:

آمارها نشان میدهد، حمل و نقل جاده ای بیشتر از سایر شیوه های حمل کالا با تصادفات جاده ای و خرابی وسیله حمل بار رو به رو است. همچنین خرابی های جاده ای ناشی از حوادث طبیعی چون سیل، زلزله و طوفان، حمل و نقل جاده ای را با مشکل مواجهه میکند. بنابراین حمل و نقل جاده ای نسبت به حمل و نقل ریلی و هوایی از امنیت کمتری برخوردار است.

 • سرعت کم:

به نسبت حمل و نقل هوایی، سرعت انتقال بار به صورت جاده ای کند تر است.

 • نامناسب برای فواصل طولانی:

حمل و نقل جاده ای در مسیرهای طولانی مثل حمل کالا بین دو کشور به لحاظ زمانی و هزینه مقرون به صرف نیست. برای مسافتهای طولانی حمل و نقل دریایی یا هوایی توصیه می گردد.

 • فقدان سازمان‌دهی:

در اکثر مواقع حمل و نقل جاده ای دارای سازمان یافتگی کمتری نسبت به حمل و نقل هوایی، دریایی و ریلی است. همچنین نرخ پرداختی حمل و نقل جاده ای اکثرا متغیر و ناپایدار است.

 

سخن پایانی

انتخاب نوع حمل و نقل به عوامل زیادی بستگی دارد. در این مقاله سعی کردیم نگاه اجمالی به حمل و نقل جاده ای داشته باشیم و با بیان مزایا و معایب آن خواننده را با این نوع حمل و نقل آشنا کنیم. به طور کلی با مقایسه ی مزایا و معایب و نقل جاده ای، چنین برمی آید که عملا حمل و نقل جاده ای کارایی بالایی در حمل کالا در مسیرهای درون شهری و بین شهری دارد.

حمل و نقل جاده ای

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *